STYCZEŃ MARZEC KWIECIEŃ MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ
Porady sezonowe - luty
Drzewa i krzewy iglaste
- Kontynuujemy prace ze stycznia (sprawdzamy stan okryć zabezpieczających rośliny, strząsamy śnieg).
Drzewa i krzewy liściaste
- Kontynuujemy prace ze stycznia.
- Możemy rozpocząć cięcie krzewów odpornych na mróz. Wybieramy słoneczne, suche dni o niezbyt dużym mrozie.
- Wykonujemy cięcie pielęgnacyjne krzewów kwitnących latem na pędach wieloletnich np.: karagany, berberysa, żylistka (raz na kilka lat).
- Tniemy również krzewy kwitnące latem: tawuły japońskie, pięciorniki, a także wrzosy.
- Jest to również pora na cięcie sanitarne - wykonujemy je w zasadzie u wszystkich gatunków. Usuwamy pędy uszkodzone, przemarznięte, porażone przez choroby, cienkie, pokładające się na ziemi, wrastające do wnętrza korony oraz te zasychające w jej wnętrzu. Wycinamy gałęzie ocierające się o siebie (wybieramy tę, która ma bardziej uszkodzoną korę). Usuwamy wilki wyrastające ponad obrys korony.
- Cięcie prześwietlające - wykonujemy u starszych, nadmiernie zagęszczonych krzewów. Wycinamy u podstawy kilka najstarszych gałęzi dla rozluźnienia korony.
- Tniemy także liściaste rośliny żywopłotowe sprzedawane z gołymi korzeniami, posadzone jesienią. Skracamy je na jednej wysokości, usuwając 2/3 długości pędu (czyli około 10-15 cm nad ziemią).
- Wykonujemy zabieg odmładzania krzewów - tylko wtedy, gdy krzew jest zdziczały. Polega on na silnym przycięciu całej korony lub kilku najstarszych pędów na wysokości 30 - 50 cm.
- Cięcie wykonujemy także u krzewów o ozdobnych pędach np.: u derenia białego i derenia rozłogowego. Pędy jednoroczne mają bardziej intensywną barwę.
- Miejsca po cięciu zabezpieczamy maścią ogrodniczą, pastą Funaben lub farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego (np.: Topsinu).
- UWAGA! Termin rozpoczęcia cięcia uzależniony jest w głównej mierze od pogody. W przypadku mroźnej i/lub śnieżnej zimy wszystkie opisane powyżej zabiegi można wykonać w późniejszym terminie, jednak nie później niż do ruszenia wegetacji (czyli do momentu pękania pąków).
Byliny
- Kontynuujemy prace ze stycznia.
Trawnik
- Kontynuujemy prace ze stycznia.
- W razie potrzeby rozbijamy skorupę śnieżną.
- Pod koniec miesiąca, na trawnikach porośniętych mchem możemy wykonać wapnowanie. W tym celu stosujemy np.: Dolomit (wapno z magnezem). Zabieg ten stosujemy raz na 3-5 lat.
Drzewa i krzewy owocowe
- W razie potrzeby powtarzamy bielenie drzew (patrz styczeń).
- Wykonujemy cięcie prześwietlające jabłoni i grusz. Pamiętamy o zabezpieczaniu ran po cięciu!
- Przycinamy krzewy owocowe posadzone jesienią (podobnie jak krzewy ozdobne).
- Wykonujemy cięcie sanitarne krzewów (patrz krzewy ozdobne).
- Prześwietlamy porzeczki białe, czerwone i agrest po czwartym roku uprawy, pozostawiając po 3-4 pędy jednoroczne, dwu- i trzyletnie.
- Czarne porzeczki odmładzamy co roku, wycinając najstarsze pędy.
- Wykonujemy jeden lub dwa opryski brzoskwiń przeciwko kędzierzowatości liści. Stosujemy w tym celu preparat Syllit lub Miedzian. Zabiegi wykonujemy przy temperaturach dodatnich.
- UWAGA! Termin rozpoczęcia cięcia uzależniony jest w głównej mierze od pogody. W przypadku mroźnej i/lub śnieżnej zimy wszystkie opisane powyżej zabiegi można wykonać w późniejszym terminie, jednak nie później niż do ruszenia wegetacji (czyli do momentu pękania pąków).
Oczko wodne
Przygotowania do nadchodzącego sezonu
- Uzupełniamy braki w nasionach, środkach ochrony roślin i nawozach.
- Zaczynamy wysiew nasion roślin jednorocznych produkowanych z rozsady.
- Pod koniec miesiąca można się już zaopatrzyć w kłącza, karpy, bulwy i cebule roślin ozdobnych, a także w cebulę dymkę.
- Rozpoczynamy przesadzanie domowych roślin doniczkowych.
- Rozpoczynamy nawożenie roślin domowych.
artykuł udostępniony dzięki uprzejmości tracz.pl